ענת דדוש רואת חשבון
לשקט הנפשי שלך יש בית
כי מקצועיות זו הדרך!!!

לקביעת פגישת ייעוץ

מענק פרישה לנישום בחברה משפחתית נחשב להכנסה פטורה בידיו ולכן אין צורך לבקש פטור מפקיד השומה

מענק פרישה המשולם לחבר בחברה משפחתית אינו נחשב “מענק פרישה” לעניין תקנות מס הכנסה (ניכוי ממשכורת ומשכר עבודה). טופס 161 מהווה “הודעת מעביד על פרישה מעבודה של עובד” ולכן, מהנימוקים שלעיל, הוא אינו משמש לדיווח על מענק פרישה המשולם לחבר על ידי החברה המשפחתית.

נשאלה השאלה:

מנהל שהוא הנישום בחברה משפחתית שימש דירקטור בחברה בלי לקבל משכורת. בעת פרישתו הוא יקבל מענק פרישה שעליו יחול סעיף 64א(א)(3) לפקודה.

  • א) האם קיימת חובת פתיחת תיק ניכויים לחברה?
  • ב) האם החברה תהיה חייבת להגיש טופס 161?
  • ג) יש להביא בחשבון שלפי הסעיף שלעיל מענק הפרישה לא יותר לחברה כהוצאה ולא ייחשב כהכנסה בידי החבר בחברה המשפחתית. האם הוא עדיין חייב לבקש אישור מפקיד השומה לפטור מניכוי מס במקור?

תשובתי היא:

מענק פרישה המשולם לחבר בחברה משפחתית על פי הוראות סעיף 64א(א)(3) לפקודת מס הכנסה (נוסח חדש), התשכ”א-1961 (להלן: “פקודת מס הכנסה“) אינו נחשב “מענק פרישה” לעניין תקנות מס הכנסה (ניכוי ממשכורת ומשכר עבודה), התשנ”ג-1993, מהנימוקים הבאים:

  1. החברה המשפחתית אינה נחשבת “מעביד” עבור החבר שכן הכנסות החבר אינן נחשבות במקרה זה ל”משכורת”;
  2. החבר אינו נחשב “עובד” שכן הוא אינו מקבל משכורת;
  3. מענק הפרישה על פי סעיף זה בפקודת מס הכנסה מהווה הכנסה פטורה בידי החבר (והוצאה שאינה מוכרת בידי החברה המשפחתית).

טופס 161 מהווה “הודעת מעביד על פרישה מעבודה של עובד” ולכן, מהנימוקים שלעיל, הוא אינו משמש לדיווח על מענק פרישה המשולם לחבר על ידי החברה המשפחתית.

משום כך אין צורך במילוי טופס 161 ואין צורך לבקש פטור מפקיד שומה, שכן ההכנסה מהווה הכנסה פטורה.

לייעוץ ללא התחייבות

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

חברה לעיצוב ובניית אתרים חברה לעיצוב ובניית אתרים
WhatsApp chat